Kelionės į Madagaskarą

Ko tikėtis šalyje

Raudonąja sala vadinamas Madagaskaras – turkio spalvos vandenyno, smaragdinės 
žalumos ir raudonos dirvos ansamblis. Madagaskaras (angl. Madagascar)

Madagaskaras, kurio pilnas pavadinimas – Madagaskaro Respublika, yra didelė, į didžiausių pasaulio salų penketuką patenkanti sala, esanti Indijos vandenyne ir besiglaudžianti prie netoliese esančio rytinės Afrikos dalies kranto. Pirmieji žmonės į šią salą atplaukė maždaug IV amžiuje, o štai po trijų šimtmečių ėmė plūsti arabai. 

1500 metais čia išsilaipinęs pirmasis europietis - portugalas salai davė San Lorenzo pavadinimą. 

Madagaskarą nuo Afrikos krantų skiria apie keturis šimtus kilometrų. Tarp žemyno ir salos įsiterpęs Mozambiko sąsiauris. Be pagrindinės salos, valstybei priklauso ir kelios nedidelės aplinkinės salos. Madagaskaro geografija labai įvairi, kurianti įstabius peizažus. Rytinėje salos pusėje driekiasi Centrinis kalnynas, saloje esti daugybė užgesusių ugnikalnių, neretas svečias čia ir žemės drebėjimai. Salą raizgo didžiulis upių tinklas, tyvuliuoja nemažai ežerų. Kadaise kone visą Madagaskaro teritoriją dengė tankūs miškai, o šiandien šalies miškingumas siekia vos dešimt procentų. 

Kelionė į Madagaskarą – tai tolima kelionė, užbursianti savita gamta, kultūra, tradicijomis ir išskirtiniu koloritu.

Ką aplankyti Madagaskare?

Prieš gerokai daugiau kaip pusantro šimto milijonų metų nuo žemyno atsiskyręs lopinėlis žemės dar iki šių dienų yra unikalus gamtos kampelis pasaulyje. Čia tobulas atostogas turės tie, kurie vertina gamtą ir jos stebuklus. Lėktuvui artėjant prie Madagaskaro krantų sunku patikėti, kad tai – ne Marsas, nes prieš akis išnyra raudonuojančios dirvos, raudoną atspalvį įgavusios upės, raudonos uolos.

Madagaskare rekomenduojama aplankyti cingi uolas. Nors pasiekti jas sunku, bet tai, ką išvysite, liks amžiams atmintyje. Uolas nesunku supainioti su akmeniniu mišku, kuriame vyrauja kalkakmenio elgės, smailiomis it adatos viršūnėmis bandančios pasiekti debesis. Šiuos mineralinius karstinius darinius sukūrė gamta, tiksliau – vėjas ir lietus.

Svečiuodamiesi Madagaskare būtinai aplankykite bent vieną gamtos draustinį (pavyzdžiui, Ranomafama, Berenty ar Andasibia-Mantadia ir kitus), garsėjantį natūralumu ir nepaliestą civilizacijos. Draustiniuose susipažinsite su išskirtine, tik šiai salai būdinga augmenija bei gyvūnija: pamatysite šalies pasididžiavimą - lemūrus, driežus, spindinčius briliantais. Tik Madagaskare sutinkamas fosas bei tūkstančius kitų gyvūnų. Čia sužavėti liks ir orchidėjų mylėtojai – draustiniuose pasigrožėsite gerokai daugiau nei tūkstančiu šių nuostabių gėlių rūšių.

Leiskitės į kelionę po Madagaskaro kaimelius. Tai  bus unikali patirtis – savo akimis pamatysite (o gal net sudalyvausite!) vietinių gyventojų gyvenimo būdą, buities ypatumus, kasdienybę, papročius, šventes ir kt. Tai proga pažinti malagasių kultūrą ne iš knygų, informacinių leidinių ar turistams skirtų skrajučių, bet gyvai. Čia įstatymai neretai yra žemiau nei praeities palikimas, genčių tradicijos. O šiuolaikinių religijų ir senovės šamanizmo, ritualų kuriamas stebuklas gaubia neapsakomai paslaptinga aura.

Praktinė informacija

Madagaskare yra trys valstybinės kalbos: prancūzų, anglų ir malagasių, kuria kalba kone visi šalies gyventojai.

Dauguma gyventojų – malagasiai.

Nacionalinė valiuta – Madagaskaro ariaras (MGA). 1 euras atitinka 3 475,88 MGA (skaičiai gali šiek tiek kisti, priklausomai nuo galiojančio valiutų kurso).

Daugiau kaip pusė vietinių išpažįsta tenykštę malagasių religiją, dar labai didelė dalis vietinių yra krikščionys.

Madagaskare vyrauja tropinis klimatas, o šalies šiaurės vakarinei daliai būdingas subekvatorinis. Pajūrio žemumose temperatūra visus metus svyruoja tarp 20 ir 26 laipsnių šilumos, o vietomis pasiekia ir 30 laipsnių. Kalnuotoje šalies dalyje vėsiau – čia temperatūra svyruoja tarp 13 ir 20 laipsnių. Madagaskare vyrauja du sezonai: 1) karštas, bet lietingas, trunkantis nuo lapkričio iki balandžio mėnesio; 2) kiek vėsesnis, bet sausas, trunkantis nuo gegužės iki spalio mėnesio. Bet kadangi šalies reljefas yra labai įvairus, tad jis itin lemia ir klimatą.

Jei norite išvengti masinių turistų srautų, neplanuokite kelionės į Madagaskarą liepos–rugpjūčio mėnesiais.

Ruošdamiesi kelionei į Madagaskarą pasirūpinkite viza.

Nevartokite vandens iš vandentiekio, pirkite parduotuvėje butelius. Venkite ledukų.