Kelionės į Tibetą

Paslapties šydo gaubiamas Tibetas – įkvėps, nustebins, nuramins ir sužavės.Tibetas (angl. Tibet)

Tibeto plynaukštėje įsikūręs istorinis-kultūrinis Tibeto regionas. Šalis net apie keturis tūkstančius kilometrų iškilusi virš jūros lygio, menanti gilią senovę, išsiskirianti kultūra, kontrastingu klimatu ir nepaprastai žavinga bei egzotiška gamta.

Kelionė į Tibetą – tai kelionę į ypatingą šalį, kurioje Jus pasitiks daugybę metų skaičiuojančios šventyklos, budistinės stupos, paslaptinga ir sakrali aura. Ilgai tarytum atskirtas nuo pasaulio plytėjo Tibeto plokščiakalnis, o šiandien jis atviras keliautojams, norintiems pažinti šį kraštą.
 

Ką aplankyti Tibete?

Šalis ypatingai traukia tuos, kuriems svarbus vidinis, dvasinis pasaulis, ypatinga aura. Lankytinų objektų čia apstu, tad sunkoka bus nuspręsti, nuo ko pradėti, nes kiekvienas miestas savaip ypatingas.

Viešėdami Tibete būtinai aplankykite Lasą – šalies sostinę, šį titulą gavusią dar VII amžiuje. Miestas neabejotinai yra vienas esminių kultūrinių ir ekonominių centrų. Iš vietinių kalbos išvertus miesto pavadinimas reiškia „Dievų vieta“. Šis miestas taip pat yra vienas aukščiausių visame pasaulyje – net 3 650 metrų aukštyje! Lasoje verta užkopti į Marpo kalvą, nuo kurios prieš akis atsivers kvapą gniaužianti miesto panorama. Ant kalvos apžiūrėkite dailiuosius Potalos rūmus, žavinčius dangų siekiančiais bokštais. Tibeto sostinėje aplankykite į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktą Jokango šventyklą, apžiūrėkite Norbulingos rūmus.

Viešėdami Tibete nuvykite į kvapą gniaužiantį Njangču slėnį ir aplankykite Gjandzės miestą. Pastarasis šalyje yra vienas didžiausių ir įspūdingiausių. Čia būtinai apžiūrėkite didingą tvirtovę, į miestą žvelgiančią nuo uolos. Aplankykite koplyčių kompleksą, išsiskiriantį savo forma – tai didžiausias Tibete kupolo pavidalo paminklas. Jo viduje – daugybė koplytėlių. Sužavės ne tik statinio formos, architektūriniai sprendimai, bet ir tapytos sienos. Šį kompleksą sudaro keturios pakopos, nepatingėkite užlipti ant aukščiausios – įstabus vaizdas įsirėš į atmintį, pavergs ir užburs.

Nukeliaukite ir į antrą pagal dydį šalies miestą Šigadzę, esantį dar aukščiau nei sostinė Lasa. Šigadzėje aplankykite didžiulį Tašilunpo vienuolyną. Tai – ištisas kompleksas, sudarytas iš nuostabių, ypatingo grožio statinių, kuriuos puošia ir prabangos suteikia auksiniai stogai, o vieną nuo kito skiria akmenimis grįstos alėjos, tarytum nukeliančios keliais šimtmečiais atgal. Vienuolyno kompleksas iškilo 1447 metais, jį įkūrė pirmasis Dalai Lama – Gendunas Drupas. Šigadžėje yra ir daugiau lankytinų objektų. Pavyzdžiui, skirkite laiko kitai gražiai šventai vietai – Maitrėjos šventyklai, garsiai tuo, jog ją statė net tūkstantis žmonių!

Kelionė į Tibetą – puiki proga išvysti aukščiausią pasaulio kalną – Everestą. Be šio milžino, Tibete pamatysite ir didžiulę Huanghės upę, geltoną ir sukuriančią įstabų tandemą su ją supančią žaluma.

Praktinė informacija

  • Oficiali kalba – tibetiečių.
  • Nacionalinė valiuta – Kinijos juanis (CNY). 1 euras atitinka 7,74 CNY (gali šiek tiek skirtis, priklausomai nuo konkrečiu momentu galiojančio valiutų kurso).
  • Absoliuti dauguma vietinių yra Tibeto budistai.
  • Kelionę į Tibetą rekomenduojame planuoti kovo–lapkričio mėnesiais. Jei nemėgstate šalčio, nepalankus metas kelionei bus gruodis–vasaris. Tiesa, net ir vasarą Tibete nekepins nuolatinis karštis, pavyzdžiui, jei saulėkaitoje karšta, tai pavėsyje bus pakankamai šalta, o net liepos mėnesį naktinės šalnos ar net pūgos neturėtų nustebinti.
  • Tibete vyrauja sausas ir atšiaurokas klimatas – tai suponuoja didieji Himalajai, užstojantys drėgnus vėjus, pučiančius nuo Indijos vandenyno. Himalajai lemia ir lietaus debesų susidarymą – lietingasis sezonas šioje šalyje trunka nuo birželio iki pat rugsėjo. Bet puiku tai, kad dažniausiai čia lyja nakties metu, todėl lietingasis sezonas nebūtinai yra kliūtis kelionei į Tibetą. Visgi klimatas nėra vienodas visoje šalyje. Kiek toliau nuo Himalajų, pavyzdžiui, šalies pietryčiuose vyrauja švelnesnis ir šiltesnis klimatas.
  • Planuodami kelionę į Tibetą pasirūpinkite viza.
  • Viešėdami Tibete gerbkite vietos religiją, tradicijas, kultūrą. Eidami į šventas vietas apsirenkite santūriai.