Kelionės į Latviją

Ko tikėtis šalyje

Tarp kitų dviejų Baltijos šalių įsispraudusi Latvija yra turtinga įdomių, gražių lankytinų vietų, istorinių ir kitų objektų, žavingų gamtos kampelių. Nebestebina, jog ji yra tikrų tikriausias atradimas lietuviams, trokštantiems pabėgti atostogų į kitą šalį, tačiau nenorintiems ar negalintiems keliauti kažkur toliau. Negana to, Latvija pažeria tiek turiningo laiko galimybių, kad kažko daugiau norėti ir nevalia.

Latviją galima suskirstyti į Rytų Latviją ir Vakarų Latviją, tačiau tradiciškai ji skirstoma į keturis regionus, apytikriai atitinkančius senųjų baltų genčių teritorijas. Ilgame smėlėto pajūrio ruože įsikūrę du didžiausi šalies uostai, o vakarinio Kuršo regiono šiaurinė dalis apaugusi tankiais miškais. Pietinėje pusėje derlinga Žiemgalos lyguma ribojasi su Lietuva. Šiauriau esanti Vidžėmė stebina kraštovaizdžio įvairove – ilgu pajūrio ruožu, miškais, pelkynais, kalvomis. Rytinėje dalyje Rusijos ir Baltarusijos pasienyje plytintis Latgalos regionas pasižymi kultūriniu savitumu ir yra labiau kaimiškas, mažiau išplėtotas. 
Latvija garsėja daugeliu gražių objektų, tačiau kaip įspūdingiausius galima paminėti šiuos:
 

Ryga: kuo ji žavi ir ką siūlo keliautojams?
Ši sostinė neabejotinai yra vienas iš Baltijos perlų. Dažnas čia atvykęs pirmą kartą pamilsta Rygą ir neretai nė negali įvardyti, kodėl. Tiesiog miestas užburia, pavergia savo paprastumu, modernių ir senovinių pastatų kontrastais, galimybėmis, įspūdingais tiltais, jungiančiais du Dauguvos krantus, pramogų spektru ir pan.
Pradėkime nuo senamiesčio – šiuo atveju Ryga tikrai turi kuo didžiuotis ir neaplankyti senosios miesto dalies viešint čia būtų tiesiog neatleistina. Todėl leiskitės į pažintį su Rygos senamiesčius pėstute. Daug dėmesio čia sulaukia Šv. Petro bažnyčia, menanti viduramžius ir įsikūrusi pačiame miesto istoriniame centre. Dar įdomiau tai, kad joje galite pakilti į bokštą ir stebėtis pasakišku vaizdu – po kojomis vilnijančiais miesto stogais.
Vaikštinėdami po senamiestį negalite nepastebėti įstabaus grožio Juodagalvių namų, pirmą kartą iškilusių dar 1334 metais, ne kartą sugriautų ir vėl atstatytų. Apskritai įstabios architektūros šedevrų senamiestyje nestokojama, tad tai bus tikra atgaiva akims ir nuostabi patirtis besidomintiems architektūra.
Kad ir koks gražus Rygos senamiestis, tačiau miestas vien juo neapsiriboja. Keliaujantiems su šeima labai patiks „Cosmos“ iliuzijų muziejus, neabejotinai simpatijas pelnys šokolado muziejus. Ir kaip gi be zoologijos sodo keliaujant su vaikais? Jį aplankykite Rygoje – įsitikinkite, ar tikrai jis, kaip teigiama, geriausias mūsų Baltijos šalių trijulėje. Svečiuodamiesi Latvijos sostinėje apžiūrėkite ir įstabią Latvijos mokslų akademiją, po atviru dangumi įsikūrusį Etnografinį buities muziejų ar kitus, pabirusius po visą miestą. Pavyzdžiui, filmų gerbėjai vaikštinėdami po Rygos senamiestį neturėtų praeiti Filmų muziejaus!

Gaujos nacionalinis parkas: ką jis siūlo keliautojams?
Keliaujantys į Latviją pirmą kartą paprastai Gaujos nacionalinį parką būtinai įtraukia į būtinų aplankyti vietų sąrašą. O keliaujantys į šią šalį jau ne pirmą kartą, šį parką vis vien įtraukia į savo maršrutą, mat jau žino, kokia tai nuostabi vieta. Taigi, ką smalsuoliams siūlo Gaujos apylinkės?
Pirmiausia, tai čia žavi kontrastai ir gamtos turtai: kintantis reljefas, įstabios ir viliojančios smiltainio uolos, gamtos ir kultūros paminklai, galybė šaltinių, pasakiškų vaizdų negailintis kraštovaizdis. Tad mėgstantiems keliauti lėtai, pėsčiomis, daugiau į maršrutą įtraukti buvimo gryname ore šis nacionalinis parkas paliks puikų įspūdį. Pasiruoškite – vienos dienos viskam pamatyti čia neužteks...
Mėgstantys lankyti ir apžiūrėti istorinius, kultūrinius paminklus Gaujos nacionaliniame parke turės įspūdingą pasirinkimą – čia lankytinų objektų net apie pusę tūkstančio! 
Itin didelį įspūdį paliks Turaidos muziejus ir draustinis, o nuo pilies bokšto prieš Jūsų akis atsivers kvapą gniaužiantis vaizdas, aprėpiantis Gaujos slėnį. 
Labai daug smalsuolių pritraukia garsioji Gutmanio ola, pradėjusi formuotis net prieš 10 tūkst. metų, pasitraukus paskutiniam ledynmečiui. Vienoje iš smiltainio uolienų vandeniui išgraužus kone 20 metrų ilgio ir 10 metrų aukščio urvą susidarė objektas, masinantis vietinius, Latvijos svečius iš užsienio šalių bei vestuvių ir kitų švenčių dalyvius, norinčius įsiamžinti netradicinėje aplinkoje. Tiesa, tikima, jog iš uolos tekantis vanduo turi magiškų, gydomųjų galių.
Kelkitės keltuvu per Gaują – itin smagi patirtis, patiksianti ir keliaujantiems su vaikais, ir suaugusiems. Šis vagonėlio tipo keltuvas pakyla kiek daugiau kaip keturias dešimtis metrų virš jūros lygio ir perkelia iš vieno upės kranto į kitą. Lėtai sliuogiant lynu virš upės galima grožėtis pasakiškais pakrančių paveikslais, kuriuose susijungia upės gyvybė su sodria supančia aplinka. 

Sigulda
Viešint Siguldoje rekomenduojama aplankyti Siguldos pilį, tiksliau – dvi pilis: Viduramžių ir Naująją.
Svečiuodamiesi šiame žavingame mieste pavaikštinėkite išpuoselėtu ir nuostabius vaizdus dovanojančiu palei Gaują besidriekiančiu maršrutu. Jūsų kelyje pasitaikys ir Krimuldos dvaras, ir pėstiesiems skirti tiltai, o taip pat ir dėmesį traukiantys urvai bei įspūdingos uolos.

Cėsys
Tai – šalies senbuvis, senasis Livonijos ordino miestas, šiandien garsus įspūdingomis slidinėjimo trasomis, todėl čia traukia žiemos pramogų gerbėjai. Tiesa, čia stūksanti viduramžių pilis, statyta dar Livonijos ordino, vizualiai itin patraukli, masina keliautojus, tai itin populiarus ir vienas iš įspūdingiausių lankytinų objektų ne šiose apylinkėse, bet ir visoje šalyje. Poilsiui gamtoje idealiai tiks pasivaikščiojimas po šalia pilies esantį parką.
Šis miestas Jus neabejotinai sužavės paprastumu, estetika. Skirkite laiko pažinčiai su jo senamiesčiu, aplankykite dailią Šv. Jono bažnyčią.

Lytagnė
Miestas taip pat pavergia estetika ir lankytinų vietų gausa. Užsukite į garsųjį Vienkočių parką, vyno daryklą, apžiūrėkite Lytagnės urvus bei uolas, pavaikštinėkite gamtos takais, o gal užsukite į čia veikiančias šaukštų dirbtuves?

Ką dar verta aplankyti Latvijoje?

  • Daugelio lietuvių mėgiama Jūrmala tikrai nusipelnė Jūsų dėmesio. Labai dailus, tvarkingas ir išpuoselėtas vienas populiariausių Latvijos kurortų masina plačiais baltutėlio smėlio paplūdimiais, autentika alsuojančia medine architektūra, pramogų gausa.
  • Ventspilis – dar vienas kurortas ir vaikų svajonių vieta. Nenuostabu, jog čia noriai traukia poilsiauti šeimos su vaikais. Miestas tobulai pritaikytas mažųjų poilsiui: čia galybė žavingų karvyčių skulptūrų, kurių vaikai noriai ieško ir skaičiuoja, kurorte itin daug vaikams skirtų pramogų aikštelių, kone visos jos yra nemokamos, taip pat čia veikia vandens pramogų parkas, galite aplankyti ir Liaudies buities muziejų.
  • Rundalės rūmai – įspūdingas baroko stiliaus šedevras, masinantis keliautojus. Ir ne tik jis čia traukia dėmesį, tačiau ir rūmus supantis išpuoselėtas parkas.
  • Ar žinote, kas vadinama „Latvijos Venecija“? Tai Kuldyga, traktuojama vienu romantiškiausių ir gražiausių šalies miestelių. Joje sužavės ne tik dailių miesto gatvelių tinklas, bet ir siauručiai kanalai bei žavinga senovinė architektūra. Viešėdami čia turėsite progą pamatyti ir 249 metrų pločio krioklį, kuris yra plačiausias visos Europos mastu!
  • Trokštate poilsio prie jūros? Latvija garsi tuo, jog šalies pajūrio ruožas ilgas ir platus, o geriausia tai, kad čia paprastai nebūna sausakimši paplūdimiai. Vertinantys ramybę ir norintys daugiau privatumo Latvijos pajūryje problemų neturės. O jei dar užsuksite į Papę ar kitus nedidelius miestelius, kaimus pajūryje, tai turėsite įstabią patirtį sužinoti, ką reiškia laiką leisti laukiniame paplūdimyje.

Latvija yra tobula kryptis savaitgaliui, kelioms dienoms ar ilgesnėms atostogoms. Platus lankytinų vietų spektras ir jų įvairovė kiekvienam – tiek mėgstančiam aktyvų laiką, tiek ramų ir romantišką, tiek norinčiam susipažinti su miestu, tiek dievinančiam poilsį gamtoje – pasiūlys didelį pluoštą veiklų.
Latvijoje yra daug vietų, kur galite keliauti dviračiais, leistis į žygius pėsčiomis.