Kelionės į Mianmarą

Ko tikėtis šalyje

Pietrytinės Azijos grynuolis – neatrastasis Mianmaras. Tai - civilizacijos aplenktas, bet ypatinga aura apgaubtas kraštas. Mianmaras (angl. Myanmar)

Mianmaras, kurio visas pavadinimas yra Mianmaro Sąjungos Respublika, iki 1989 metų žinotas kaip Birma, pietrytinėje Azijos dalyje yra didžiausia valstybė. Iki 2011 metų Mianmaras nebuvo labai svetingas turistams, šalies gyvenimą net galima buvo pavadinti izoliuotu. Bet štai jau keleri metai, kai šalis įsitaisė turizmo žemėlapyje ir masina ne tik įspūdinga gamta, bet ir paslaptingumu. Per labai trumpą laiką Mianmaras tapo viena geidžiamiausių kelionių krypčių.

Šalies geografinis paveikslas įvairus ir tikrai pavydėtinas. Prie sienos su Kinija, šiaurinėje Mianmaro dalyje, stūkso Hengduan Shan kalnai, o nuo Himalajų kalnyno per šalį į pietus nutįsta trys kalnų grandinės. Mianmaras turi net porą tūkstančių kilometrų siekiančią pakrantę Bengalijos įlankoje. Kalnus keičia džiunglės, o jas keičia neaprėpiami ryžių laukai... Stepės, milžiniški slėniai, neapsakomo grožio paplūdimiai, upės – tai Mianmaras.

Kelionė į Mianmarą – tarytum kelionė atgal į praeitį, kai technologijos dar nebuvo užvaldžiusios visų gyvenimo sričių, elektra nebuvo savaime suprantamas dalykas, modernūs automobiliai buvo dar tik kažkieno vizijoje.
 

Ką aplankyti Mianmare?

Viešėdami Mianmare aplankykite senąją Mianmaro sostinę – Jangoną. Tai vienas iš nedaugelio miestų, kuriame yra galimybė apžiūrėti kolonijinės architektūros pastatus, o jų šiame mieste itin daug. Vaikštinėdami po miesto centrą galėsite grožėtis ir galybe barokinio bei neoklasikinio stiliaus pastatais.

Jangono mieste apžiūrėkite žinomiausią pagodą – Shwedagon. Dėmesio verta ir Mahamuni šventykla.

Išbandykite kruizą Irvadžio upe, kurios ilgis siekia net daugiau kaip porą tūkstančių kilometrų. Kruizas leis pažvelgti į viešai nedemonstruojamą vietinių gyvenimo būdą, jų kasdienybę: kaip žvejoja, dirba, tvarkosi buityje, atlieka religinius ritualus. Tai - nepaprasta patirtis. Maža to, kruizas upe atskleis ir realų šalies grožį.

Aplankykite istorinę Birmos sostinę – Mandalėjų, aplink kurį driekiasi išlikę istoriniai miestai, atspindintys senuosius laikus, gaubiami paslapties šydo ir leidžiantys pasireikšti interpretacijoms apie buvusią šalies galybę.

Užsukite į Bagano, kurį pelnytai galima pavadinti šventyklų miestu. Anuomet Birmos gyventojai, regis, tik tuo ir užsiiminėjo – statė šventyklas. Šiame mieste jų suręsta buvo net apie 4 400! Vienos išsilaikė geriau, kitų liko tik plytų statiniai su Budos atvaizdu viduje, bet bendras šių šventyklų vaizdas įspūdingas.

Svečiuodamiesi Mianmare aplankykite Inle ežerą ir ant vandens gyvenančius vietinius. Taip, būtent – ant vandens. Savo gyvenamuosius namukus iš bambukų mianmariečiai statosi tiesiog ežere, o po ežerą plaukioja irkluojami... koja! Maža to, vaisius, daržoves ir gėles vietiniai augina irgi ant vandens.

Praktinė informacija

  • Valstybinė kalba Mianmare – mjanmų. Tai kelių šalies tautų gimtoji kalba ir vienintelė, kurią moka dauguma gyventojų.
  • Oficiali valiuta – Mianmaro kijatas (MMK). 1 euras atitinka 1 555,11 MMK (gali šiek tiek kisti, priklausomai nuo atitinkamu momentu galiojančio valiutų kurso).
  • Mianmare vyrauja drėgnas musoninis tropinis klimatas. Temperatūra šalyje labai nevienoda, pavyzdžiui, sausio mėnesį ji svyruoja vidutiniškai nuo 25 laipsnių šilumos žemumose iki 10 laipsnių šalčio kalnuose. Šilčiausias mėnuo – gegužė.
  • Dauguma Mianmaro gyventojų išpažįsta budizmą.
  • Planuodami kelionę į Mianmarą pasirūpinkite viza.
  • Balandis–lapkritis – Mianmare lietingo sezono laikotarpis.
  • Keliaudami po šalį vilkėkite santūresnius drabužius, neapnuoginkite pernelyg kūno. Tai ypač svarbu lankantis šalies šventyklose.
  • Paplūdimiuose, taip pat ir prie viešbučių, moterims nederėtų degintis be viršutinės maudymosi kostiumėlio dalies.
  • Sėdėdami ant žemės, pėdų nenukreipkite į Budos atvaizdą, taip pat ir į vienuolį ar vienuolę, vyresnį žmogų, šventyklą.